Do doskonalenia umiejętności językowych można wykorzystać podręczniki do nauki języka angielskiego. Książki te często zawierają wiele reguł gramatycznych, które można poznać i przećwiczyć. Zawierają również opowiadania lub eseje napisane przez rodzimych użytkowników języka, co może stanowić wzór do naśladowania. Ponadto do wielu podręczników dołączone są nagrania audio, na których rodzimi użytkownicy języka wymawiają słowa i zwroty występujące w podręczniku, co pozwala na sprawdzenie własnego rozumienia i wymowy.

Pozwól docenić uczniom angielski wybierając odpowiedni Sprawdzone podręczniki do angielskiego

Jako nauczyciel możesz poszukiwać podręcznika, który zaangażuje Twoich uczniów i sprawi, że będą oni podekscytowani nauką języka. Możesz też szukać czegoś bardziej praktycznego – książki, która nauczy Twoich uczniów wszystkich reguł gramatycznych, które muszą znać, aby zdać egzaminy. Oczywiście, nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi, jeśli chodzi o ocenę podręczników; ostatecznie zależy to od tego, co chcesz osiągnąć w nauczaniu.

Cechy dobrego podręcznika do angielskiego

Przedstawiamy pięć czynników, które są istotne przy ocenie wartości podręcznika do nauki języka angielskiego.

Sprawdź czy książka jest wciągająca i interesująca. Dobry podręcznik powinien pobudzać wyobraźnię uczniów i skłaniać ich do pogłębiania wiedzy o języku. Powinien też być atrakcyjny wizualnie, mieć przejrzysty układ i atrakcyjne ilustracje. Jeśli książka nie wygląda zachęcająco, istnieje duże prawdopodobieństwo, że uczniowie nie będą chcieli po nią sięgnąć.

Stopień szczegółowości każdej części/rozdziału ma znaczenie. Wyczerpujący tekst będzie szczegółowo omawiał wszystkie kluczowe zagadnienia, nie przeładowując czytelnika zbyt dużą ilością informacji na raz (co może szybko doprowadzić do znudzenia). Szczegółów musi być na tyle dużo, by uczniowie mieli poczucie, że naprawdę wszystko rozumieją, ale nie na tyle dużo, by zaczęli wertować strony w poszukiwaniu konkretnych informacji. Nie można też dopuścić do powstania luk w podręczniku, przez które pewne zagadnienia zostałyby całkowicie pominięte.

Zwróć uwagę, jak dobrze wszystko jest zorganizowane. Ponownie, wiąże się to z punktem drugim – jeśli informacje nie są wyraźnie oznaczone, uczący się mogą łatwo zgubić się w danym rozdziale (i w rezultacie zniechęcić do dalszego czytania). Skuteczny spis treści oraz pomocne nagłówki i podtytuły zdecydowanie ułatwiają życie zarówno nauczycielom, jak i uczniom.

podręcznik do angielskiego